Szukaj Pokaż menu

Pełnowymiarowa przyczepa kempingowa zbudowana z Lego

44 403  
169   16  
Już kiedyś pisaliśmy, że można znaleźć zatrudnienie jako zawodowy konstruktor modeli z Lego. Oto kolejny projekt, którego podjęli się zawodowcy, tym razem trochę bardziej "użytkowy".

#1.

Nawiedzone miejsca w Polsce III

67 446  
173   26  
Z polskimi zamkami wiąże się wiele legend o zjawach. A może to wcale nie są legendy? W dzisiejszym odcinku poznacie duchy zakochanej pary, bogatego rozbójnika, okrutnej panny i jej ofiary oraz upiorną... beczkę.

#1. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Niezwykłe portrety zapomnianych pilotów z II wojny światowej

66 104  
511   67  
Michał Solarski - fotograf interesujący się historią, w szczególności skutkiem II Wojny Światowej na Polaków. Fascynacja tamtym okresem popchnęła go do stworzenia albumu "The Airman" (Lotnik) traktującego o żyjących pilotach Polskich Sił Powietrznych walczących w Wielkiej Brytanii (PAF).

Po inwazji Nazistów i Sowietów na Polskę, we Wrześniu 1939 roku, wielu Polaków uciekło do Węgier, Rumunii, Francji oraz w końcu do Wielkiej Brytanii.
"Do połowy 1940 około 35 000 polskich lotników, żołnierzy i marynarzy dotarło na Wyspy, tworząc największe nie-brytyjskie siły wojskowe w kraju. Około 8500 z nich było pilotami" - mówił Solarski. Początkowo uznani przez RAF (siły lotnicze Wielkiej Brytanii) za "podejrzanych typów", Polacy udowodnili swoją lojalność, pomagając powstrzymać niemiecką inwazję podczas Bitwy o Anglię.

Niżej przeczytacie trochę o bogatej historii PAF, jego zapomnianych bohaterów i próbie Solarskiego w ich unieśmiertelnieniu (którą rozpoczął w 2008 roku).


Solarski stwierdził, że jego rodzina była główną inspiracją dla projektu. "Historia i polityka były najczęstszymi tematami konwersacji podczas familijnych spotkań, a II wojna światowa mocno wpłynęła na rodzinę".

Adam Barszcz, 1918 - 2012, Starszy Chorąży, 305 Polski Dywizjon Bombowy, pilot. Londyn, Wielka Brytania, 2010.


Kilka lat temu Solarski spotkał historyka pracującego nad przeszłością PAF. "Poczułem, że taka okazja, aby zachować doświadczenia tych mężczyzn i kobiet zanim umrą, nie powinna być zaprzepaszczona".

Jan Stangryciuk-Black, ur. 1922, Starszy Chorąży, 300 Polski Dywizjon Bombowy, strzelec. Londyn, Wielka Brytania, 2010.


Solarski, w toku tworzenia projektu, pracował z dwoma historykami, Piotrem Sikorą i Adamem Jackowskim. Obaj pomogli mu w zlokalizowaniu weteranów, którzy żyli na Wyspach, USA i w Kanadzie.

Roman Szymański, ur. 1923, Porucznik, Jednostka AFU w South Cerney, pilot. Londyn, Wielka Brytania, 2012.


Kazimierz Szrajer (na zdjęciu poniżej) był weteranem z PAF, który zamieszkał w Barry's Bay w Ontario, jednym z pierwszych miejsc, które zasiedlili Polacy w połowie XX wieku. Był pilotem bombowców oraz od działań specjalnych. Odgrywał kluczową rolę w odzyskaniu niemieckiej rakiety V-2 rozbitej na polu w Polsce w Lipcu 1944 – misja ta pomogła zmienić bieg wojny. Zmarł ledwo 4 miesiące po tym jak Solarski go spotkał.

Kazimierz Szrajer, 1919-2012, Kapitan, 301 i 303 Polski Dywizjon Myśliwców, pilot. Barry’s Bay, Kanada, 2012.


Celem Solarskiego było dobre przedstawienie na zdjęciach każdej z tych osób. "Byłem tam nie jako historyk tylko fotograf. " - powiedział. "Wiedziałem, że aby zrobić dobry portret muszę sprawić, by czuli się komfortowo przebywając ze mną"

Franciszek Kornicki, ur. 1916, Major, 303, 307, 308, 315 i 317 Polski Dywizjon Myśliwców, ostatni żyjący z dowódców.


"Jeśli wyczułem, że nie chcą mówić o wojnie, poruszaliśmy inne tematy. [Konwersacje] zawsze były o ich życiu, przemyśleniach – ich doświadczenia były nadzwyczajne. Za każdym razem rozmawialiśmy przez godzinę-dwie, zanim nawet dotknąłem aparatu."

Jerzy Obmiński, ur. 1921, Starszy Chorąży, 300 Polski Dywizjon Bombowy, radiotelegrafista. Hamilton, Kanada, 2012.


Solarski odnalazł Jerzego Głowczewskiego (poniżej) na 66 ulicy w Nowym Jorku. Miał on 91 lat gdy został sfotografowany i nadal jest aktywny w życiu. Po zakończeniu wojny osiągnął sukces jako architekt, profesor i pisarz, który kronikował swoje coroczne, letnie podróże do Polski.

Jerzy Głowczewski, ur. 1922, Starszy Chorąży, 317 i 308 Polski Dywizjon Myśliwców, pilot. Nowy Jork, USA, 2013.


Polskie Siły Lotnicze w Wielkiej Brytanii składały się z 16 dywizjonów pilotów, nawigatorów, celowniczych, strzelców i innych. Mimo że PAF nie był częścią Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii, walczyli ramię w ramię z Brytyjczykami.

Marceli Ostrowski, ur. 1920, Kapitan, 301 Polski Dywizjon Myśliwców, pilot. Toronto, Kanada, 2012.


Według Solarskiego, Brytyjczycy byli mocno podejrzliwi w stosunku do polskich żołnierzy, gdy zaczęli napływać w stronę Brytanii na początku wojny. Sytuacja zmieniła się kilka miesięcy później, kiedy zrozumieli, że potrzebują pomocy Polaków, jeśli w ogóle chcą myśleć o pokonaniu Niemców.

Zygmunt Lender, ur. 1923, Starszy Chorąży, 301 i 304 Polski Dywizjon Bombowy, radiotelegrafista. Toronto, Kanada, 2012.


Jednak, gdy wojna się zakończyła i brytyjscy żołnierze zaczęli wracać do domów, konflikt ekonomiczny i trudny rynek pracy sprawiły, że stosunek do Polaków ponownie stał się wrogi.

Tadeusz Karnkowski, 1917 - 2013, Kapitan, 306 i 316 Polski Dywizjon Myśliwców, pilot. New Haven, USA, 2012.


Po wojnie, Polska, dla której ci ludzie z takim zaangażowaniem walczyli, przestała istnieć. Dla nowej, komunistycznej Polski, stali się "wrogami narodu".

Stefan Ryll, ur. 1922, Młodszy Chorąży, 306 Polski Dywizjon Myśliwców, pilot, z żoną Iwoną. Londyn, Wielka Brytania, 2009.


Przy braku wsparcia zarówno ze strony brytyjskiej, jak i polskiej, wiele z tych osób migrowało za ocean, podczas późnych lat 40 i 50. Głównie przybywali do Stanów Zjednoczonych i do Kanady, gdzie wielu wciąż tam żyje.

Marian Fijal, 1921 – 2012, Starszy Chorąży, 304 Polski Dywizjon Bombowy, radiooperator. Toronto, Kanada, 2012.


Józefa Sobieska (poniżej) była członkiem Żeńskich Pomocniczych Sił Powietrznych, które były stworzone w 1939 jako część RAF. Mimo że te kobiety nigdy nie uczestniczyły w działaniach wojennych, były wciąż aktywne na innych polach, takich jak transport, komunikacja i wyżywienie. Sobieska była kierowcą na lotnisku Faldingworth. Prawie niewidoma w czasie, gdy Solarski ją spotkał, "Była w dobrym samopoczuciu, zastanawiając się czemu "ludzie z Hollywood" nigdy nie zainteresowali się jej historią", mówił.

Józefa Sobieska, 1922 - 2012, Starszy Szeregowy, 300 Polski Dywizjon Bombowy, kierowca RAF w Faldingworth. Londyn, Wielka Brytania, 2010.


W albumie Solarski opisuje Stanisława Sochę (poniżej) jako "uderzająco skromnego". Mimo że był dowódcą dywizjonu i zdobył wiele odznaczeń, Socha mówił zarówno z pasją jak i melancholią, wspominając dzieciństwo we wschodniej Polsce.

Stanisław Socha, 1918-2014, Młodszy Chorąży, 303 Polski Dywizjon Myśliwców, pilot. Gravenhurstt, Kanada 2012.


Wszystko o co Solarski prosi, to by ci bohaterowie nie zostali zapomniani. Opisują swoją pracę jako "dojmujące przypomnienie i wartościowy historyczny zapis odwagi tych mężczyzn i kobiet."

 
Zdjęcie z albumu Solarskiego, "The Airmen".
511
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Nawiedzone miejsca w Polsce III
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Każda rodzina ma jedną, bardzo dziwną zasadę - internauci postanowili podzielić się swoimi
Przejdź do artykułu Zupełnie nietrafione przepowiednie całkiem mądrych ludzi
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu Bożonarodzeniowa impreza na wojennym froncie
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Postacie historyczne, które zmarły w żenujący sposób
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Wielopak Weekendowy DCXLV
Przejdź do artykułu Kilka zaskakujących faktów na temat UFO i przybyszów z kosmosu

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą